Bezpieczeństwo beztroskiej zabawy


bezpieczne nawierzchnie na place zabaw (2)

Słoneczna majówka pozytywnie nastroiła nas i zachęciła do prac ogrodowych. Pogoda idealna do sprzątania podwórka wokół domu, to również doskonały czas na stworzenie przydomowego placu zabaw, bezpiecznego i kolorowego. Takiego wymarzonego miejsca rekreacji nie tylko dla najmłodszych, ale i trochę starszych domowników.

Zabawa z amortyzacją

Projektując wymarzony plac zabaw powinniśmy kierować się przede wszystkim jego praktycznością. Dostosować go do wieku i zainteresowań przyszłych użytkowników. Dzieci, jak doskonale wiemy, potrafią zapewnić sobie dobrą zabawę mając do dyspozycji nawet przypadkowy patyk znaleziony na spacerze. Ich kreatywność jest nieograniczona, niestety często pokrywa się również z brakiem umiejętności przewidywania niebezpieczeństw, której nam dorosłym, nie powinno zabraknąć. Dlatego decydując się na budowę strefy zabaw, powinniśmy na samym początku wybrać bezpieczną nawierzchnię np. specjalnie dedykowane gumowe maty na plac zabaw, które amortyzują upadki z wysokości, minimalizując ryzyko wystąpienia poważnych kontuzji.

Bezpieczny upadek

Warto poznać wszystkie cechy i funkcjonalność nawierzchnibezpiecznych, aby się do nich przekonać. Odpowiednio dobrana gumowa posadzka poprzez właściwe wyprofilowanie oraz montaż systemu odwodnienia, np. umożliwia korzystanie z placu również podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Zastosowanie jej definiuje bezpieczeństwo na całej powierzchni placu lub, jeśli tak zdecydujemy, tylko wokół urządzeń zabawowych. Na podstawie wysokości swobodnego upadku wyznaczyć można strefę bezpieczeństwa dla każdego urządzenia i w tych miejscach zastosować nawierzchnię o odpowiednim współczynniku HIC (HIC – kryterium urazu głowy, wyrażane w centymetrach). Jego wartość oznacza maksymalną wysokość upadku, przy której uderzenie głową o podłoże nie jest groźne dla zdrowia i życia.

Odporne i niezniszczalne

Nie wszystkie gumowe nawierzchnie są jednakowo bezpieczne. Sprawdzone płyty gumowe Flexizone nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale są też wodoprzepuszczalne, samogasnące, odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, odporne na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, barwionej w masie, co oznacza że kolor jest jednakowy w całym przekroju płyty i nie ulegnie ścieraniu. Dzięki temu można nawierzchnię wkomponować w istniejąca już infrastrukturę. Bezpieczne nawierzchnie Flexizone sprawdzają się wszędzie tam, gdzie bawią się dzieci – nie tylko na placach zabaw, ale też w przedszkolu i szkole.