Bezpieczna zabawa na świeżym powietrzu. Płyty EPDM


Płyty gumowe na place zabaw

Chyba każdy z nas jako dziecko uwielbiał bawić się na świeżym powietrzu. Duża większość z nas hasała na huśtawkach, drabinkach, a nawet osiedlowych trzepakach. Obecnie place zabaw dla maluchów ewoluowały: zabawki są lepiej dostosowane do potrzeb kilku i kilkunastolatków, a osoby zarządzające miejscami zabaw dla dzieci, bardziej dbają o ich bezpieczeństwo. Coraz więcej z nich jest wyposażonych w bezpieczne nawierzchnie, takie jak płyty gumowe.

Właściwości płyt

Płyty EPDM spełniają surowe standardy bezpieczeństwa. Mają elastyczną powierzchnię i świetnie amortyzują upadki. Dzieci podczas zabawy na płytach gumowych są w o wiele mniejszym stopniu narażone na obtarcia i kontuzje. Dodatkowo płyty mają antypoślizgową powierzchnię. To sprawia, że maluchy mogą harcować na placu zabaw nawet po deszczu. Z tego samego powodu często używa się ich w okolicach basenów i innych wodnych atrakcji dla dzieci, zamiast tradycyjnych kafelków. Płyty gumowe są dostępne w 24 kolorach z palety RAL. To oznacza, że dzięki nim można stworzyć atrakcyjny dla dzieci, kolorowy, lecz nie kiczowaty plac zabaw. Mnogość kolorów pozwala na zaprojektowanie nawierzchni miejsca zabaw tak, by pasowało do otoczenia.

Trwałość płyt

Płyty gumowe EPDM są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o place zabaw na świeżym powietrzu, gdyż są wyjątkowo wytrzymałe. Przede wszystkim są bardzo odporne na ścieranie koloru, radzą więc sobie świetnie nawet na bardzo popularnych i często uczęszczanych placykach. Są również odporne na promieniowanie UV i ozon, dzięki czemu nie odbarwiają się od działania słońca. Płyt nie wzruszają także skrajne temperatury, które panują w Polsce – nie tracą one swojej elastyczności ani walorów estetycznych. Płyty EPDM są bardzo łatwe w montażu, można je łączyć również  z płytami SBR. Producenci oferują również elementy wykończeniowe nawierzchni, takie jak krawężniki czy podjazdy. Klienci mogą zakupić płyty o różnych grubościach, w zależności od oczekiwanej Krytycznej Wartości Upadku (współczynnik HIC).