Czym wyłożyć plac zabaw dla dzieci


Bezpieczna nawierzchnia

Decydując się na budowę placu zabaw dla dzieci lub chociażby wymianę posadzki na tym już istniejącym, powinniśmy na samym wstępie określić priorytety. Aby to zrobić, należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, mianowicie: co jest najważniejsze na placu zabaw, na co przede wszystkim nam zależy?! Jeśli odpowiedź jednoznacznie określa bezpieczeństwo małych użytkowników, to wybór nawierzchni pozostaje już tylko formalnością przy zakupie odpowiedniego rodzaju gumowej nawierzchni bezpiecznej. Ten rodzaj posadzki spełnia bowiem, wszystkie niezbędne wskazania i parametry bezpieczeństwa.

Rodzice i opiekunowie najmłodszych doskonale wiedzą, że kreatywność ich jest nieograniczona i nie zawsze potrzebują wyszukanych atrakcji, by spędzić czas na świetnej, beztroskiej zabawie, jednak zawsze potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Możemy im je zapewnić, właśnie wybierając odpowiednią nawierzchnie np. przystosowaną do wymagań sprzętu ustawionego na placu. Będąc świadomym tego, jak często zdarzają się upadki, a ból zdartego kolana przerywa nawet najlepszą zabawę, powinniśmy wybrać odpowiednią nawierzchnię, a jeszcze wcześniej przygotować pod nią właściwe podłoże. Najlepszym rozwiązaniem może być tu gumowa posadzka wylewana, mata, albo płyty, specjalnie dedykowane na plac zabaw. Szukając idealnego produktu warto skierować swoje kroki bezpośrednio na stronę samego producenta Flexizone. Specjaliści zapewnią nam tam fachowe doradztwo i pewność, że nie popełnimy błędu podczas wyboru posadzki, jak i przygotowania podłoża.

Szukając bezpiecznych nawierzchni, musimy precyzyjnie określić swoje wymagania dotyczące użyteczności produktu. Każda bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw, może bowiem charakteryzować się różnymi współczynnikami bezpieczeństwa. Przykładowo, nawierzchnię o wyższych współczynnikach wyłożymy w bezpośredniej przestrzeni wokół newralgicznych punktów placu tj. przy huśtawkach, zjeżdżalniach, czy drabinkach, gdzie ryzyko upadku jest większe, niż w pozostałym obszarze, np. przy piaskownicy, czy ławeczkach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjątkowo bezpieczną nawierzchnią wyłożyć całą powierzchnię placu zabaw, musimy wówczas na ten cel zaplanować odpowiednio wyższy budżet. Pamiętając jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, warto o tym poważnie pomyśleć przed podjęciem decyzji o zakupie.

Decydując się na wybrany rodzaj gumowych nawierzchni bezpiecznych, warto też poznać ich wspólne cechy. Płyty gumowe Flexizone są na tyle elastyczne, że amortyzują upadki i wręcz tłumią energię uderzenia np. głową podczas upadku z wysokości huśtawki, czy zjeżdżalni. Dzięki temu możemy uniknąć wielu bardzo niebezpiecznych urazów, ze wstrząśnieniem mózgu włącznie. Ponadto gumowe nawierzchnie bezpieczne są antypoślizgowe, co jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas beztroskiej zabawy na placu. Określone zastosowanie podłoża na place zabaw definiuje bezpieczeństwo na całej jego powierzchni lub, tak jak wspomnieliśmy na początku, tylko wokół urządzeń zabawowych. Wszystko zależy od naszej decyzji. Charakteryzują się również wysoką wytrzymałością na wpływ czynników atmosferycznych. Pozostają przy tym odporne na wgniecenia, dzięki temu bez obawy przed uszkodzeniami możemy na nich postawić nawet ciężki sprzęt do zabawy, drabinki, zjeżdżalnie, czy huśtawki. Warto wiedzieć również, że płyty na plac zabaw, jako nawierzchnia, umożliwiają korzystanie z niego również przy niesprzyjających, zmiennych jak teraz, warunkach pogodowych np. poprzez właściwe ich wyprofilowanie oraz montaż systemu odwodnienia. Dzięki temu na ich powierzchni nie zbiorą się deszczowe kałuże, a co się z tym wiąże nie utworzy się środowisko sprzyjające powstaniu pleśni, czy brzydkich zapachów.

Niezwykle istotne jest również przygotowanie podłoża pod nawierzchnię bezpieczną. Od tego bowiem zależy utrzymanie parametrów bezpieczeństwa, którymi się charakteryzuje. Zdaniem doświadczonych producentów w branży budowlanej najlepszym fundamentem dla gumowych nawierzchni bezpiecznych jest wylewka betonowa, albo ewentualnie podsypka z drobnego kruszywa łamanego. Dzięki zastosowaniu tego typu podbudowy unikniemy kapilarnego podciągania wody, czyli magazynowania jej pod nawierzchnią. Zjawisko to jest bardzo kłopotliwe i bardzo negatywne w skutkach ponieważ wpływa znacząco na zmniejszenie nośności, co często w perspektywie czasu prowadzi do zapadania się podbudowy oraz utraty elastyczności i sprężystości, która odpowiada m.in. za amortyzowanie upadków. Na pewno, więc nie warto na tym etapie oszczędzać, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Płyty gumowe na plac zabaw są najlepszym wyborem nawierzchni na place zabaw, właśnie ze względów bezpieczeństwa, dlatego warto dopełnić wszelkich starań, aby w pełni z nich skorzystać. Nawierzchnie Flexizone sprawdzają się wszędzie tam, gdzie bawią się dzieci. Doskonała zabawa i nauka przez zabawę jest bowiem, możliwa tylko wtedy, gdy uczestnicy mają zapewnione kompleksowe bezpieczeństwo. Tylko wówczas podczas zabawy na placu, możemy sukcesywnie uczyć młode pokolenie odpowiedzialności i spokojnie przyglądać się beztroskim zabawom.