Jaka podbudowa pod bezpieczne nawierzchnie?


wodne place zabaw

Podobnie jak w przypadku budowy domu, czy podjazdu, tak samo i w przypadku bezpiecznych nawierzchni nie bez znaczenia jest fundament-podbudowa. Inżynierowie budownictwa od lat zwracają uwagę, iż najistotniejszym elementem wpływającym na trwałość budowli jest jej fundament (od tysięcy lat). Skąd w takim razie nawet w dzisiejszych czasach przekonanie wielu wykonawców, dystrybutorów, a co najgorsze producentów materiałów budowlanych oraz bezpiecznych nawierzchni o tym, że podbudowa może być wykonana na piasku? Czy są badania potwierdzające tą tezę? Czy ktoś jeszcze wierzy w to, że na piasku da się zbudować solidną budowlę?

Często przekonanie to wynika po prostu ze zwykłego braku kompetencji. W większości przypadków sprzedawcy zależy na tym, aby klient kupił produkt, a co będzie potem…. to będzie potem.

Wielu doświadczonych producentów branży budowlanej od lat zna i zwraca uwagę na zjawisko kapilarnego podciągania wody (magazynowania wody) przez podbudowy. To samo zjawisko występuję w przypadku zastosowania podsypek cementowo-piaskowych. Zjawisko to wpływa znacząco na zmniejszenie nośności podbudowy, tym samych prowadzi w czasie do jej zapadania się.

Oczywiście rozwiązanie takie jest tańsze w wykonaniu – szacuje się, że oszczędność to około 5-7 złotych na metrze kwadratowym , ale czy przy całości inwestycji tzn. często ponad 100pln za m2 kwadratowy podbudowy oraz około 100pln za nawierzchnię warto ryzykować rozwiązanie, które z założenia nie ma prawa się sprawdzić?

Z tego powodu uważamy, że najlepszym rozwiązaniem są podbudowy betonowe, gdzie wykonując solidną podbudowę zabezpieczamy się przed możliwymi problemami z jej jakością się w przyszłości.

A co z bezpieczeństwem dzieci na placu z podbudową piaskową lub piaskowo-cementową, czy w ogóle podbudowa może mieć wpływ na bezpieczeństwo?

O tym w następnym blog