Opieka nad seniorem. Bezpieczna nawierzchnia


Gumowa kostka przy domach opieki

Opiekę nad seniorami często porównuje się do opieki nad dziećmi. Staruszkowie często mają problemy z poruszaniem się, a nawet pozornie niegroźny upadek może zakończyć się dla nich wizytą w szpitalu. Jednak opieka nad maluchami jest prostsza. Dzieci dopiero kształtują swoje charaktery i w większości przypadków słuchają swoich opiekunów. Seniorzy z kolei to osoby o dawno ustalonym światopoglądzie, które chcą jak najdłużej być niezależne i żyć tak, jak im wygodniej. Dlatego opieka nad nimi wymaga czasami subtelności i dyskrecji, by nie poczuli się urażeni.

Nawierzchnia dla seniora

W miejscach, gdzie przebywają seniorzy, warto zadbać o bezpieczną nawierzchnię. Dotyczy to szczególnie okolic szpitali, przychodni czy domów opieki. Osoby, które kojarzą bezpieczne nawierzchnie na placach zabaw, doskonale wiedzą, jak one wyglądają. To nawierzchnie, które są bardziej miękkie, niż zwykła płyta chodnikowa czy kostka brukowa. Upadek na taką nawierzchnię nie jest tak groźny dla zdrowia. Osoba poszkodowana odnosi mniej kontuzji, elastyczne tworzywo amortyzuje uderzenie. Bezpieczne nawierzchnie mają właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu seniorzy są bezpieczniejsi nawet w deszczowe czy mroźne dni.

Z zachowaniem szacunku

Jak przygotować bezpieczną nawierzchnię, aby staruszkowie nie poczuli się traktowani jak małe dzieci? To proste. Zamiast wykładać podwórka, ścieżki i alejki kolorowymi, dziecinnymi płytami, które kładzie się na placach zabaw, lepiej zainwestować w gumową kostkę brukową. Kostka do złudzenia przypomina zwykłą kostkę, jednak spełnia wszystkie wymagania stawiane przed bezpiecznymi nawierzchniami. Gumowa kostka dostępna jest  wielu stonowanych kolorach – część staruszków nie zauważy nawet, że różni się czymś od tej „prawdziwej”. Z gumowej kostki da się ułożyć eleganckie, estetyczne wzory. Pod tym względem niczym nie różni się ona od kostki tradycyjnej. Kostkę chętnie kupują też osoby prywatne, aby dyskretnie zadbać o zdrowie seniora na jego własnym tarasie czy posesji.