Tartan na plac zabaw


maty przerostowe stosowane na placach zabaw FLEXIZONE

PLAC ZABAW W NASZYM OGRODZIE

Powszechnie wiadomo, że plac zabaw to zabawa i przyjemność, która nigdy nie wyjdzie z gry. Szaleństwa na zjeżdżalni, wspinaczka, huśtawka czy kręcenie się na karuzeli to dla dzieci czysta uciecha. Nie należy zapominać, że spędzanie czasu na placu zabaw, na świeżym powietrzu niesie ze sobą wiele innych korzyści. Oto niektóre z nich :

Rozwój fizyczny – dzieci uczą się aktywności fizycznej a tym samym dobrych nawyków na przyszłość, równowagi i koordynacji. Zabawa na świeżym powietrzu może uodpornić dziecko na różne warunki atmosferyczne a także uchronić przed chorobami, otyłością, wadami postawy.

Dotlenienie organizmu – częsta, wspólna zabawa na placu zabaw zamiast spędzania czasu przy grach komputerowych i telewizorze jest idealnym rozwiązaniem na dotlenie, oddychanie świeżym powietrzem i dostarczeniem dziecku naturalnej witaminy D3.W przeciwieństwie do spacerów, taka aktywność nie nudzi dzieci;)

Umiejętności społeczne

Dzieci, bawiąc się w jednej piaskownicy czy na karuzeli, współpracują i łapią kontakt z rówieśnikami. Często rywalizują, uczą się pracować w grupie,  rozwiązywać konflikty i iść na kompromis. Uczą się relacji międzyludzkich poza rodziną. To bardzo procentuje w przyszłości..

Powyższe argumenty sprawiają, że chyba nie trzeba przekonywać rodziców…a już na pewno nie dzieci, do jak najczęstszej zabawy na placu zabaw w każdą pogodę i niepogodę – w różnych warunkach. Jednak zanim wypuścimy dziecko w ten wir radości, bądźmy pewni,  że miejsce spełnia kryteria maksimum bezpieczeństwa.

Z pewnością dziecko nie powinno mieć możliwości upadku na beton – jeśli przebywa nad ziemią, musi mieć pod sobą bezpieczną nawierzchnię, taką jak np. miękki tartan, który złagodzi ewentualny upadek.

Tartan to doskonały materiał na podłoże na plac zabaw. Najlepiej zastosować go na całym placu, a zwłaszcza pod trampoliną, huśtawką i zjeżdżalnią, gdzie dziecko jest najbardziej narażone na urazy w trakcie zabawy. Nawierzchnie określane jako „Tartan” to systemy o ekstremalnie wysokich parametrach wytrzymałościowych, które zapewniają możliwość eksploatacji w trudnych warunkach, z wieloma bodźcami. Tartan to  tworzywo poliuretanowe, odporne na ścieranie i temperaturę, bywa nieprzepuszczalne dla wody jak i przepuszczalne, o dobrych parametrach mechanicznych, tak ważnych przy rozbiegach, skokach, gdyż dobrze amortyzuje wstrząsy powstające podczas styczności stopy z podłożem. Można po nim swobodnie biegać bez obciążenia stawów, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania.  Nawierzchnie tego rodzaju tworzą sprężystą, miękką, elastyczną i trwałą warstwę, która jest równa, przez co zmniejsza ryzyko urazu,  jest odporna na działania promieni UV i nie wymaga szczególnej pielęgnacji, możliwa do użytkowania przez cały rok, nawet wtedy nie zmienia swojego wyglądu.