Zabawa maluchów i starszaków


bezpieczny plac zabaw

Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Zarówno maluszki, jak i starszaki cieszą się, gdy mogą bawić się aktywnie, biegać, skakać i harcować. I chociaż różne grupy wiekowe mają inne ulubione formy zabaw, zawsze warto pamiętać o tym, że powinny być one maksymalnie bezpieczne dla dzieci.

Maluchy uwielbiają place zabaw

Maluchy, które jeszcze niewprawnie radzą sobie z łapaniem piłki i nie rozumieją zasad gier zespołowych, uwielbiają place zabaw. Małe karuzele, huśtawki i proste drabiny to coś, na czym mogą pobawić się same lub przy małej pomocy opiekuna. Szkrabom pędzącym od zabawki do zabawki zdarza się jednak potknąć. Dlatego coraz więcej osób uważa, że bezpieczne place zabaw to takie, które mają nowoczesną miękką nawierzchnię. W razie utraty przez malucha równowagi, nie upadnie on na twardy beton, tylko na kauczukową wylewkę. Dzięki temu dozna mniejszych urazów, a upadek nie będzie tak bolesny.

Starszaki wolą gry zespołowe

Wszelkiego rodzaju „miękkie” nawierzchnie, czy to w postaci płyt czy wylewek, są równie wspaniałym pomysłem na miejsca, w których bawią się starszaki. Kauczukowych wylewek używa się między innymi w miejscach, w których dziecko może spaść z wysokości. Można więc je zobaczyć przy ściankach wspinaczkowych czy linariach. Ich zastosowanie ma podobny cel jak w przypadku placyków dla dzieci – chodzi o to, by bawiące się starszaki doznały jak najmniejszych urazów w razie upadku. Starszaki, które na placu dla dzieci grają w piłkę lub bawią się w berka są o wiele bezpieczniejsze, gdy miejsce to ma wylewkę z kauczuku. Bezpieczne nawierzchnie dobrze również odprowadzają wodę, więc na placu zabaw nie pojawiają się kałuże. Jest ono gotowe do gier i zabaw nawet tuż po deszczu. Wylewki dostępne są w różnych kolorach, można więc dzięki nim wyraźnie zaznaczyć granice i strategiczne punkty placu zabaw. Wylewka posłuży dzieciom przez wiele lat: jest bardzo odporna na ścieranie oraz skrajne warunki pogodowe.