Bezpieczny plac zabaw


bezpieczny plan zabaw

Plac zabaw dla dzieci jest dla nich magicznym światem pełnym przygód. Szkraby ćwiczą na nim nie tylko swoje mięśnie i kondycję, ale również rozwijają wyobraźnię i uczą się nawiązywać kontakty z innymi maluchami. Rodzice, którzy obserwują harce maluchów na placu zabaw chcą tego, by były one bezpieczne. Jak powinien wglądać plac zabaw przychylny dzieciom?

Zabawki – jakość przekłada się na bezpieczeństwo

Oczywiście bardzo ważna jest jakość zabawek na placu. Przerdzewiałe huśtawki czy chwiejne drabinki nie są odpowiednim sprzętem dla maluchów. Zarządca placyku powinien dbać o to, by każda zabawka była utrzymywana w dobrym stanie i nie było ryzyka, że jakiś element urwie się lub złamie pod ciężarem dziecka. Młodsze dzieci powinny zawsze bawić się pod nadzorem rodziców. Zabawki nie powinny mieć żadnych wystających ani ostrych elementów. Te zrobione z drewna muszą być dobrze wyszlifowane i pomalowane nieszkodliwymi dla dzieci farbami. Dobrym pomysłem jest ogrodzenie placu, zwłaszcza jeśli znajduje się w pobliżu ulicy. Dzięki chociażby niewielkiemu płotkowi maluchy będą bezpieczniejsze.

Miękka nawierzchnia zamortyzuje upadki

Dla bezpieczeństwa dzieci równie ważna jest odpowiednia nawierzchnia na plac zabaw. Obecnie odchodzi się od wysypywania placów zabaw piaskiem, który zmienia się w błoto przy pierwszym deszczu, stroni się również od żwiru czy otoczaków, które zostawiają bolesne obtarcia w razie upadku. Nowoczesne place zabaw wylewa się specjalnymi wylewkami z granulatu kauczukowego. Powstała w ten sposób nawierzchnia jest stabilna, ale bardziej miękka niż zwykła ziemia. Dzięki temu upadki maluchów są amortyzowane i mniej bolesne, powodują mniej urazów. Granulaty dostępne są w wielu różnych kolorach i pozwalają na tworzenie ciekawych wzorów. Plac zabaw dzięki nim robi się wiec także przyjazny dla oka. Granulaty mają jeszcze jedną zaletę: zapewniają swobodny odpływ wody, zapobiegają więc tworzeniu się kałuż. Powierzchnia z granulatu jest chropowata i nie robi się śliska. Maluchy mogą więc ganiać się i hasać do woli.