Nowoczesny plac zabaw – nauka przez zabawę


Nawierzchnia wylewana na plac zabaw

Wszystkie zabawy, o ile tylko są bezpieczne, przyczyniają się do rozwoju młodego człowieka. Chociaż każda uczy czegoś innego, to zawsze jest frajdą, która emocjonuje uczestników. Specjaliści twierdzą, że im więcej emocji zaangażujemy w zabawę, tym szybciej przyswoimy wiedzę, która jest nam w ten sposób przekazana. Nic więc dziwnego, że nauka przez zabawę jest jedną z najlepszych form zdobywania nowych umiejętności. Jak podkreślają psychologowie, jest też drogą do rozwija inteligencji emocjonalnej, umiejętności poznawczych, a przede wszystkim relacji międzyludzkich. Najczęściej bowiem, właśnie podczas integracji na placach zabaw, dzieci uczą się współpracy, obgadują plan wymyślonej zabawy, czy odgrywają najróżniejsze role społeczne, często podpatrzone u dorosłych. Taka zabawa to podstawa uspołeczniania najmłodszych. Właśnie udawanie dorosłych najlepiej wspiera rozwój umiejętności interpersonalnych dzieci. Natomiast rozwiązywanie konfliktów wynikłych na placu zabaw, trenuje naukę osiągania kompromisu. W przyjemnych okolicznościach beztroski, nie zaszkodzi również odrobina rywalizacji, jak ta podczas gier i zabaw na boisku, w których dzieci zwykle bardzo chętnie uczestniczą.

Gdy w zabawie znajdziemy miejsce na swobodę wyrażania emocji, będzie ona też wsparciem rozwoju twórczości i kreatywności małych uczestników. Wystarczy przyjrzeć się bawiącym dzieciom, by dostrzec jak swobodna zabawa sprawia, że ich wyobraźnia przekracza kolejne granice. Przy tym wszystkim nie możemy również zapomnieć, że to właśnie ruch jest najlepszym wsparciem zdrowego rozwoju dzieci. Jeśli już wspominamy o ruchu to najlepiej na świeżym powietrzu, na dobrze zorganizowanym placu zabaw. Integracja z rówieśnikami na wszelkiego rodzaju huśtawkach, drabinkach i zjeżdżalniach nie tylko buduje poczucie własnej wartości, ale też niezwykle korzystanie wpływa właśnie na rozwój ruchowy małych użytkowników. Dzieci na placu zabaw uczą się przystosowania do norm społecznych i zabaw według określonych zasad. Od nas, dorosłych natomiast zależy, czy ta beztroska zabawa będzie bezpieczna. Aby mieć pewność, że odwiedzane przez nasze dzieci place zabaw są bezpieczne, dobrze jest sprawdzić m.in. czy uzyskały one wszystkie niezbędne certyfikaty etc. To pewnie nie rozwieje w pełni naszych wątpliwości, ale da przynajmniej podstawę poczucia bezpieczeństwa.

W tym momencie należy zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowana większość nowoczesnych, czy choćby współcześnie budowanych stref dla dzieci zgodnie z literą prawa, musi mieścić się w określonych normach, aby mogła zostać dopuszczona do użytku publicznego. Na co więc zwracać uwagę, aby rozwój dziecka biegającego po placu zabaw był w pełni bezpieczny?! W takim projekcie najważniejsza będzie oczywiście nawierzchnia placu zabaw. Chociaż dla wielu estetyka gra bardzo ważną rolę, zawsze najważniejsze powinno być bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci. Jako nawierzchnię bezpieczną dedykowaną na place zabaw, najczęściej wybiera się specjalne gumowe płyty lub maty, ewentualnie nawierzchnie wylewane. Produkty te są przede wszystkim odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne, jednak pozostają przy tym na tyle elastyczne, że minimalizują efekty upadku z wysokości, czy uderzenia, a co się z tym wiąże wystąpienia poważnej kontuzji u użytkowników placu zabaw. Są też antypoślizgowe, wodoprzepuszczalne i samogasnące. Wszystkie te cechy akcentują przymioty bezpieczeństwa nawierzchni gumowych, ale są też inne.

Dobrze dopasowana, bezpieczna nawierzchnia np. wykonana z płyt gumowych, dobranych kolorystycznie do pozostałej infrastruktury świetnie podkreśla walory estetyczne placu zabaw i dodaje mu niepowtarzalnego charakteru, ale najważniejsze, że tym samym wspiera rozwój małego użytkownika. Coraz częściej na nowoczesnych placach zabaw mamy okazje zauważyć strefy zabaw z elementami sensorycznymi wplecionymi w nawierzchnię. Cieszą się one coraz większym powodzeniem, ze względu na prostą i bezpieczną formę. Najczęściej spotykane zestawy edukacyjne wykonane z podłogowych płyt gumowych to gra w klasy, zestawy cyfr, czy nawet cały alfabet. Wszystkie te propozycje znajdują się w ofercie Flexizone. Ponadto możemy zaproponować pełną gamę kolorystyczną, która pozwoli na zaprojektowanie niemal każdego kształtu i grafiki np. dowolnej gry planszowej, linii boiska, ograniczenia bramek, czy szachownicy. Dzięki ofercie wychodzącej naprzeciw potrzebom najmłodszych użytkowników, bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem. Wszystkie produkty Flexizone posiadają niezbędne certyfikaty i wyróżniają się wysokim bezpieczeństwem stosowania. Ponadto posiadają atest higieniczny PZH oraz spełniają wszelkie wymogi standardów i norm bezpieczeństwa oraz amortyzacji upadków.