Sala gimnastyczna. Maty typu puzzle ?


Sala gimnastyczna podłoga

Wiele przedszkoli, szkół czy młodzieżowych domów kultury na którymś etapie swojej działalności pragnie zaoferować swoim podopiecznym zajęcia sportowe. Jeśli tylko dysponują odpowiednio dużą salą do ćwiczeń, często zastanawiają się nad jej odpowiednim wyposażeniem. Zanim jednak w sali pojawi się nowoczesny sprzęt, większość ośrodków decyduje się na przygotowanie w niej podłogi tak, aby była przyjazna użytkownikom. Co to dokładnie oznacza?

Urazy i kontuzje

Chyba każda osoba, która uprawiała w życiu jakiś sport, potwierdzi, że stosunkowo łatwo jest ulec kontuzji, nawet podczas wykonywania rozgrzewki. Sporo urazów związanych jest z upadkiem na twardą nawierzchnię, która nijak nie amortyzuje uderzenia. Dlatego nawierzchnia w sali gimnastycznej powinna być miększa niż tradycyjnie układana drewniana klepka. Instytucje posiadające w swojej ofercie zajęcia sportowe decydują się na podłogi do siłowni z płyt typu puzzle do swoich sal ćwiczeń. Nawierzchnie te zazwyczaj mają postać bardzo trwałych, lecz idealnie amortyzujących upadki płyt SBR lub EPDM, znanych wielu osobom z placów zabaw dla dzieci. Płyty dostępne są w wielu różnych kolorach, dlatego też można przy ich pomocy wykonać zarówno kolorowe sale ćwiczeń dla przedszkolaków, jak i bardziej stonowane sale gimnastyczne dla młodzieży czy dorosłych.

Funkcjonalność przede wszystkim

Zapobieganie kontuzjom to jednak niejedyna zaleta gumowych mat. Mają one także właściwości antypoślizgowe, co jest szczególnie istotne w salach gimnastycznych, gdzie na podłodze nie raz pojawia się pot czy rozlana woda. Płyty pochłaniają też dźwięki. To bardzo istotne np. w szkłach czy domach kultury, gdzie w okolicznych pomieszczeniach odbywają się zazwyczaj inne, niesportowe zajęcia. Położenie płyt nie trwa długo. To sprawia, że dana instytucja może rozpocząć zajęcia sportowe stosunkowo szybko, nie jest wymagany przeciągający się remont sali. W zależności od rodzaju zajęć sportowych, można wybrać cieńsze lub grubsze płyty, dopasowane do współczynnika bezpiecznego upadku, tzw. parametru HIC.