Co warto wiedzieć o montażu płyt SBR?


płyty EPDM

Bezpieczne nawierzchnie stają się w Polsce coraz bardziej popularne. I nic w tym dziwnego! W wielu miejscach nawierzchnia, która amortyzuje upadki, utrudnia poślizgnięcie się i minimalizuje możliwość odniesienia kontuzji jest po prostu niezbędna. Przykładem mogą być place zabaw dla dzieci, domy opieki nad seniorami, okolice szpitali czy basenów. Bezpieczne nawierzchnie, takie jak np. płyty SBR wysokiej jakości są obecnie stosunkowo łatwo dostępne. Dlatego też coraz więcej osób prywatnych decyduje się wyłożyć nimi swoje patio czy część ogrodu, w której bawią się dzieci. Wiele z nich zastanawia się, czy do montażu bezpiecznej nawierzchni potrzebna jest fachowa wiedza i sprzęt. Nie! Płyty SBR można łatwo położyć na własną rękę.

Krok po kroku

Płyty SBR dostępne są w różnych grubościach, rozmiarach i kolorach. Należ wiec zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać i dopiero wtedy złożyć zamówienie na płyty. W każdej płycie, na każdej jej krawędzi znajdują cztery karbonowe kołki, dzięki którym płyty można łatwo, ale bardzo stabilnie ze sobą połączyć. Kołki zapobiegają też zawijaniu się krawędzi płyt. Płyty można układać jedna za drugą, jak zwykłe kafelki, lub „na zakładkę”. Płyty układamy oczywiście na równym i stabilnym podłożu, np. na podsypce z kamienia, betonie lub asfalcie. W innym przypadku podłoże trzeba odpowiednio przygotować. Do zwykłych płyt możemy dokupić akcesoria, takie jak np. krawężniki, dzięki którym ładnie wykończymy nawierzchnię. Płyty są łatwe w obróbce. Do ich przycinania wystarczy zwykły nóż do tapet, wyrzynarka z nożykiem do metalu lub piła szablasta z tymże nożem.

Użytkowanie płyt

Osoby, które chcą zamontować płyty SBR na swojej działce nie raz zastanawiają się również, czy płyty są wystarczająco wytrzymałe na codzienne harce dzieci. Zdecydowanie są. Płyty  radzą sobie świetnie w temperaturach od – 30oC do 70oC i są bardzo odporne na ścieranie i odkształcenia. Wystarczy raz na 6 miesięcy umyć je myjką ciśnieniową. Dzięki wodoprzepuszczalności tworzywa i specjalnym odpływom liniowym woda po deszczu czy podlewaniu ogrodu nie zalega na płytach, co sprawia że można je położyć nawet pod dziecięcym basenikiem.